Českým neziskovým prostredím sa šíri iniciatíva, ktorá je reakciou na mediálnu stratégiu a zväčšujúci sa tlak na verejnosť i samosprávy zo strany prevádzkovateľov hazardných hier. Časť z nich totiž reagovala na čoraz častejší zákaz ich prevádzkovania v mestách a obciach vyhlásením, že odvody z herní predstavujú podstatný zdroj financovania neziskových organizácií. A to nahnevalo niektorých zástupcov týchto organizácií do takej miery, že otvorene vyjadrili svoj nesúhlas. Na stránke nevladkybezhazardu.cz je v súčasnosti už cez 70 zapojených organizácií a postupne sa pridávajú ďalšie.
Mohla by takáto iniciatíva vzniknúť aj na Slovensku? Pre rok 2013 by už bola zbytočná, nakoľko na stránkach Ministerstva financií SR sa uvádza, že v rozpočte na rok 2013 sa nepočíta s poskytovaním dotácií, ktoré sú tvorené z odvodov hazardných hier. Ešte v roku 2011 by však bola relevantná, keďže prijímatelia spolu získali viac ako 580 000 €, čo veru nie je zanedbateľná suma. Takmer polovicu z nich tvoria rôzne cirkevné spoločenstvá.
Treba povedať, že hazard sa vracia späť medzi ľudí, nakoľko po zmene zákona už obce nemôžu “z vlastnej iniciatívy” rozhodnutím zastupiteľstva zakázať hazardné hry a tak sa v slovenských mestách a obciach rozbiehajú petičné akcie, aby zastupiteľstvo mohlo konať. Niekde sa to podarí, inde nie. Faktom je, že do štátneho rozpočtu budú príjmy prichádzať a štát s nim naloží po svojom, mimovládne organizácie len “odbremenil” od etickej dilemy rozhodnúť sa, či sa o tieto peniaze budú uchádzať.
A záver, nejaké to “morálne” stanovisko? Neviem. Malo by zmysel financovať zo spotrebných daní na tabak či alkohol liečbu rakoviny pľúc spôsobenú fajčením či protialkoholické liečenia? Asi áno. Hazard je možno čosi iné, i keď v mnohom majú čosi spoločné. Pre mňa je asi prijateľným riešením pristúpiť na akýsi finančný kanibalizmus – môžeme použiť finančné prostriedky zo zdrojov, ktoré by štat aj tak niekde utratil v prípade, že svojím pôsobením vedome znižujeme objem finančných prostriedkov, ktoré budú k dispozícii v ďalšom období. Stále to však mám s veľkým otáznikom a čím viac si to po sebe čítam, asi s tým ani celkom nesúhlasím. Tak to prosím berte skôr ako odrazový mostík k úvahám.
Sám som zvedavý, ako to celé skončí. Isto sa do iniciatívy nezapoja všetky mimovládne organizácie a tak sa môže stať, že obrovský balík peňazí sa bude deliť len medzi pár z nich. A či potom príde k nepriateľskému ukazovaniu prstom na “Judášov” alebo to vyrieši česká vláda elegantným spôsobom – zruší dotácie z hazardu pre mimovládne organizácie. Lebo, hazard ten tu zostane…