PK

PK

slovensko.social

O neformálnom vzdelávaní na Fóre inovatívneho učenia

written by Peter Kulifaj 22. júna 2013

Neformálne vzdelávanie sa stáva obľúbeným slovným spojením. Pracovníci s mládežou využívajú jeho prvky na rozvoj mladých ľudí, zamestnávatelia začínajú oceňovať jeho prínos pre prax, inštitúcie štátnej správy a samosprávy sa s ním zoznamujú a hľadajú priestor pre jeho uplatnenie. Fórum inovatívneho učenia bolo jedno z prvých väčších podujatí, na ktorom sa stretli zástupcovia všetkých sektorov a spoločne diskutovali o perspektívach neformálneho vzdelávania na Slovensku.

Neformálne vzdelávanie je každé vzdelávanie organizované mimo formálneho vzdelávania. Neformálne vzdelávanie v oblasti práce s mládežou je ďalšie vzdelávanie mládeže, mladých vedúcich, mládežníckych vedúcich a pracovníkov s mládežou, ktorého cieľom je získanie nových vedomostí, praktických skúsenosti a zručností potrebných pre prácu s mládežou. Účastníkom tak umožňuje doplniť, rozšíriť a prehĺbiť si získané vzdelanie.

Zdroj: www.iuventa.sk

Konferencia Fórum inovatívneho učenia sa konala v dňoch 20.-22.6.2013 v Bratislave a jeho organizátorom bola Slovenská národná agentúra Mládež v akcii (IUVENTA) v spolupráci s viacerými partnermi. Podrobnosti o podujatí sa isto dozviete na stránkach Národnej agentúry, preto by som rád spomenul iba niekoľko zaujímavostí z toho, čo zaznelo.

fiu1

Jedným z prvých rečníkov bol Maarten Leyts z Belgicka, ktorý založil a riadi výskumnú a marketingovú agentúru so zameraním na európsku mládež s názvom Trendwolves. Inak povedané, tento chlapík žije z toho, že sleduje tendencie a trendy mladých ľudí v Európe a získané poznatky predáva iným firmám. Pravidelne vydávajú publikáciu European Youth Trend Report, aktuálnu pre rok 2013 si môžete zakúpiť za 295 €, čo nie je práve najmenej. Zdôraznil známu skutočnosť, že mladí ľudia sú rebelmi a zároveň hybnou silou inovácie.  Podľa ich štúdii majú mladí čoraz viac apokalyptické myslenie, považujú súčasnú kultúru za nepriateľskú a ide v nej “o prežitie”. Kto vie, vnímate vo svojom okolí podobné tendencie?

fiu2

Slovenské podnikateľské prostredie zastupoval okrem iných aj pán Menšík, projektový manažér portálu edujobs.sk v spoločnosti Profesia. Ten svoj príspevok podal sympaticky zľahka, dalo by sa povedať až neformálne. Poukázal na prieskumy realizované Profesiou naznačujúce, že požiadavky zamestnávateľov na absolventov sú čoraz viac orientované na zručnosti, ktoré nie je možné získať vo formálnom vzdelávaní (napr. flexibilita, komunikatívnosť, samostatnosť). Preto ocenil iniciatívy, ktoré neformálne vzdelávanie prinášajú do života mladých ľudí.

Čo to som si odniesol aj s workshopov, ktoré tvorili podstatnú časť druhého dňa konferencie. Z ponuky viacerých tém som si vybral:

  • Spätná väzba v práci: Vanda Šinková, HR manager PricewaterhouseCoopers
  • Sieťovanie, seba-značkovanie a aktívne učenie: Peter Benkovič, spoluzakladateľ Maxman consutlants
  • Smerom k vizuálnemu jazyku: Torben Grocholl

Počas nich som sa viac ponoril do diskusie a aktivít, takže na poznámky nezostal veľmi čas. Počas workshopov odznelo viacero podnetných myšlienok, nad niektorými z nich stále uvažujem a možno v budúcnosti a objavia v samostatných článkoch.

Význam neformálneho vzdelávania je potrebné deklarovať aj formálnym spôsobom a tak jedným z takýchto “aktov” bol aj podpis Deklarácie o uznávaní prínosu neformálneho vzdelávania v práci s mládežou ministrom školstva SR Dušanom Čaplovičom a zástupcami podnikateľského i neziskového prostredia.

fiu3

Tým, že je téma neformálneho vzdelávania na Slovensku ešte stále skôr novinkou ako tradíciou, na podujatí sa neviedli hlboké polemiky o detailoch či rôznych scenároch vývoja. Najbližšie k tomu boli krátke úvahy o tom, ako zabezpečiť “čistotu” neformálneho vzdelávania a predísť jeho formalizácii. Ako zabezpečiť, aby školský systém (formálne vzdelávanie) využívalo jeho prvky, no zároveň zostalo jasné, kedy hovoríme o formálnom a kedy neformálnom vzdelávaní (napríklad si myslím, že pokiaľ bude výsledok činnosti študenta hodnotený známkou, vždy musíme hovoriť o formálnom vzdelávaní, aj keby metódy a techniky využívané počas neho boli akokoľvek “neformálne”, možno by bolo lepším slovom v tomto príklade “zážitkové”). Ostatne na to nepriamo upozornil aj pán Jo Peeters z Holandska keď povedal, že v ich krajine existuje oficiálny systém uznávania neformálneho vzdelávania, ktorý však nie je pre pracovníkov s mládežou veľmi funkčný. Ako dôvod uviedol jednoduchú skutočnosť – pripravovali ho ľudia pôsobiaci v oblasti formálneho vzdelávania.

Neformálne vzdelávanie nie je viac ako formálne a naopak. Obe majú svoj zmysel a význam. Dôležité je využívať ich tak, aby boli k prospechu mladých ľudí a príležitosťou ich sebarealizácie v živote.

Ďakujem za príležitosť zúčastniť sa podujatia Inovatívne fórum učenia.

O neformálnom vzdelávaní na Fóre inovatívneho učenia was last modified: 5 júna, 2018 by Peter Kulifaj
0 comment
0
Facebook Twitter Google + Pinterest
Peter Kulifaj

Väčšinu svojho pracovného času venujem dvom svojím veľkým "láskam". Prvou je sociálna práca - od roku 2004 pôsobím v organizácii Mládež ulice, s ktorou som zažil a stále zažívam vysokú školu v hľadaní spôsobov podpory jednotlivcov, rodín aj komunít v ich raste a rozvoji. Druhou oblasťou je efektivita práce a time managment. Rád pátram po nástrojoch a spôsobe fungovania, ktoré pomáhajú zvládať nároky súčasnej doby tak, aby som bol - ako i ľudia okolo mňa, v pohode. Viac o tejto oblasti na www.mojrozvoj.sk

previous post
O čom máme vôbec diskutovať?
next post
České mimovládne organizácie odmietajú peniaze z hazardu

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Zodpovednosť sociálnych pracovníkov v spoločnosti

6. júna 2014

Komunita – hľadanie bezpečia vo svete bez istôt

31. októbra 2012

Extrémizmus – kedy vstúpi na scénu sociálna práca?

24. februára 2014

Chudoba a sociálne vylúčenie

31. októbra 2012

Sociálni pracovníci a bezpečnosť

19. februára 2019

Výkon sociálnej práce bude regulovať nový zákon

11. júla 2014

Občas to s tou byrokraciou naozaj preháňajú

31. októbra 2013

Vyrovnať sa s autizmom

11. júla 2020

Cirkev, štát a neziskovky – tri spojené kruhy

31. októbra 2012

O čom máme vôbec diskutovať?

8. júna 2013

Leave a Comment Cancel Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

O mne

O mne

Tento blog je venovaný najmä témam sociálnej práce a politiky, ktoré sú mi blízke. Druhou veľkou láskou je pre mňa oblasť plánovania, efektivity, časového manažmentu. Týmto oblastiam sa viac venujem na www.nestiham.sk

Pozvánky

Obľúbené články

  • 1

    Extrémizmus – kedy vstúpi na scénu sociálna práca?

    24. februára 2014
  • 2

    Ako písať kvalitné projekty

    9. februára 2013
  • 3

    Vyrovnať sa s autizmom

    11. júla 2020
  • 4

    Názov pre občianske združenie? S iným ako slovenským nemusíte uspieť…

    19. januára 2014
  • 5

    Ako to bolo s príbehom jedného človeka a “ponechaním v systéme”

    11. septembra 2017

Oplatí sa prečítať

Posledné články

  • Vyrovnať sa s autizmom

    11. júla 2020
  • Sociálni pracovníci a bezpečnosť

    19. februára 2019
  • Tip na výlet: Hodruša Hámre – Banská Štiavnica

    1. augusta 2018
  • Konferencia Terénní a nízkoprahové programy 2018: čo ma zaujalo

    25. júna 2018
  • Veľký prehľad diárov

    24. septembra 2017

Tagy

autizmus Devínska Nová Ves Doller Dotácie a granty Elektronické služby štátu Etický kódex Franklin Covey GTD konferencie mojrozvoj.sk NGO sektor Passion Planner Plánovanie Podujatia Projektový manažment Slovenská komora sociálnych pracovníkov a asistentov SP Sociálna práca Streetwork terapie terénna sociálna práca Tipy na lepší time managment Výlety česká asociace streetwork

Články o manažmente času

slovensko.social

  • 1

    Extrémizmus – kedy vstúpi na scénu sociálna práca?

    24. februára 2014
  • 2

    Vyrovnať sa s autizmom

    11. júla 2020
  • 3

    Slovenská komora sociálnych pracovníkov bude hľadať nového predsedu/predsedníčku

    22. augusta 2017

Postrehy a komentáre

  • 1

    Ako to bolo s príbehom jedného človeka a “ponechaním v systéme”

    11. septembra 2017
  • 2

    Tip na výlet: Hodruša Hámre – Banská Štiavnica

    1. augusta 2018
  • 3

    O dobrovoľníctve…

    9. septembra 2013
  • Email

Designed and Developed by PenciDesign


Back To Top
Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. Ak budete pokračovať v používaní tejto stránky budeme predpokladať, že ste s ňou spokojní.Ok