PK

PK

slovensko.social

Inovácie pri budovaní mostov (medzi ľuďmi)

written by Peter Kulifaj 14. februára 2013

Inovácie sú základom budúcej prosperity, dočítal som sa v aktuálnom vydaní .týždňa . Isto by sme nemali všetky tie high-tech vychytávky, sofistikované medicínske technológie či alternatívne zdroje energie nebyť odvahy ľudí vyplávať do neznámych a neistých vôd. Vezmime ešte do úvahy “čarovanie” s vplyvom na HDP a iné zázračné slová a skratky, niet pochýb o tom, že zanedbanie výskumu a vývoja môže byť nie práve rozumné rozhodnutie.

Už dlhšie nad touto témou premýšľam. Spolu s tímom v Mládeži ulice sme si dávnejšie kládli otázky, čo znamená výskum, vývoj a inovácie v sociálnej oblasti. Predsa len, posun spoločnosti nemôžeme posudzovať  len z hľadiska technologickej vyspelosti. Je tu aj rozmer schopnosti žiť vo vzájomnej tolerancii a rešpekte odlišností. Potrebujeme vyvíjať nástroje, ktoré by zmierňovali sociálne konflikty, vytvárali priestor pre rovnosť príležitostí a prekonávali dôsledky vylúčenia (či už v dôsledku choroby, veku, sociálneho statusu – čohokoľvek predstaviteľného). Uvedomili sme si, že aj organizácia, ktorá má neziskové ciele potrebuje mať na zreteli túto oblasť. Pre vieru vo vyššie spomenuté východiská a súčasne aj z dôvodu prevencie stagnácie, odkiaľ je už len kúsok k zániku.

Aké nástroje by to mohli byť?

Pri tejto otázke to všetko len začína. Možno by to mohli byť akési alternatívy vedecko-technických parkov (použijem pracovný názov “spoločensko-rozvojové” parky). V technologickej oblasti predsa chápu, že pre dosiahnutie skvelého výsledku je potrebné zapojenie vysokých škôl, výskumných pracovísk, organizácií (firiem) pôsobiacich priamo “v teréne”, zahraničná spolupráca i legislatívna podpora. Prečo by to malo v oblasti pomáhajúcich a podporných služieb fungovať úplne odlišne? Ďalšou príležitosťou, opäť si pomôžem slovom z inej sféry, je podpora vzniku star-up projektov v tejto oblasti. Množstvo šikovných (nielen) mladých ľudí by malo cítiť podporu v zakladaní iniciatív, ktorých cieľom bude zlepšenie podmienok vzájomného spolužitia (skvelou a konkrétnou platformou by mohli byť napríklad centrá komunitného rozvoja). Netreba zabúdať ani na výskum rôznorodej palety tém. Či už ako podkladu pre priamu prácu (napr. potreby tej-ktorej skupiny klientov) alebo evaluácia aktuálnych prístupov a riešení. Opäť platí, výskumy majú zmysel, len ak sú využiteľné a má z nich úžitok prax. Preto množstvo analýz, ktoré vznikajú len preto, aby boli, nepovažujem za prínos k inovácii. Ak je výsledkom vytvorenie praktických metodík, je to výborný výsledok.

Osobne mi veľmi záleží na tom, aby svoje služby kvalitne poskytovali organizácie, ktoré riešia dôležité spoločenské “výzvy”. Či už ide o prácu s ľuďmi bez domova, nízkoprahové programy pre deti a mládež, podporu ľudí s hendikepom, pôsobenie vo vylúčených komunitách atď. Už sme ako ľudstvo toho dokázali veľa, pristáli sme na mesiaci, vo vreckách nosíme stále modernejšie hračky, dokážeme sa presúvať nadzvukovou rýchlosťou  – ešte vždy však nedokážeme žiť v pokoji so susedmi. Preto za veľmi podstatné považujem profesionálny manažment týchto organizácií, vrátané tých mimovládnych (o tomto viac v samostatnom článku niekedy v budúcnosti).

A úplne na záver, i keď je to začiatok pri každej inovácii, je potrebné mať odvahu hľadať, aplikovať nájdené, počítať aj so zlyhaniami a mať preto dostatok odhodlania a sebadisciplíny vytrvať.

Inovácie pri budovaní mostov (medzi ľuďmi) was last modified: 6 júna, 2018 by Peter Kulifaj
Sociálna práca
1 comment
0
Facebook Twitter Google + Pinterest
Peter Kulifaj

Väčšinu svojho pracovného času venujem dvom svojím veľkým "láskam". Prvou je sociálna práca - od roku 2004 pôsobím v organizácii Mládež ulice, s ktorou som zažil a stále zažívam vysokú školu v hľadaní spôsobov podpory jednotlivcov, rodín aj komunít v ich raste a rozvoji. Druhou oblasťou je efektivita práce a time managment. Rád pátram po nástrojoch a spôsobe fungovania, ktoré pomáhajú zvládať nároky súčasnej doby tak, aby som bol - ako i ľudia okolo mňa, v pohode. Viac o tejto oblasti na www.mojrozvoj.sk

previous post
Ako písať kvalitné projekty
next post
O projektoch – v európskych vodách

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Sociálni pracovníci a bezpečnosť

19. februára 2019

Konferencia Terénní a nízkoprahové programy 2018: čo ma...

25. júna 2018

Nízkoprahové programy – výzvy, ktoré zdolávame

2. decembra 2012

Sociálni pracovníci už môžu participovať na činnosti komory

23. decembra 2014

Slovenská komora sociálnych pracovníkov bude hľadať nového predsedu/predsedníčku

22. augusta 2017

Občas to s tou byrokraciou naozaj preháňajú

31. októbra 2013

O čom máme vôbec diskutovať?

8. júna 2013

Ako sa nestať pseudohumanistom?

17. mája 2013

Cirkev, štát a neziskovky – tri spojené kruhy

31. októbra 2012

Extrémizmus – kedy vstúpi na scénu sociálna práca?

24. februára 2014

1 comment

Iveta 14. februára 2013 - 11:34

Zmysluplné a odvážne názory pre skvalitnenie sociálnej práce do budúcnosti. Ešte nájsť silu opustiť vychodené koľaje. Díky.

Reply

Leave a Comment Cancel Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

O mne

O mne

Tento blog je venovaný najmä témam sociálnej práce a politiky, ktoré sú mi blízke. Druhou veľkou láskou je pre mňa oblasť plánovania, efektivity, časového manažmentu. Týmto oblastiam sa viac venujem na www.nestiham.sk

Pozvánky

Obľúbené články

  • 1

    Extrémizmus – kedy vstúpi na scénu sociálna práca?

    24. februára 2014
  • 2

    Ako písať kvalitné projekty

    9. februára 2013
  • 3

    Vyrovnať sa s autizmom

    11. júla 2020
  • 4

    Názov pre občianske združenie? S iným ako slovenským nemusíte uspieť…

    19. januára 2014
  • 5

    Ako to bolo s príbehom jedného človeka a “ponechaním v systéme”

    11. septembra 2017

Oplatí sa prečítať

Posledné články

  • Vyrovnať sa s autizmom

    11. júla 2020
  • Sociálni pracovníci a bezpečnosť

    19. februára 2019
  • Tip na výlet: Hodruša Hámre – Banská Štiavnica

    1. augusta 2018
  • Konferencia Terénní a nízkoprahové programy 2018: čo ma zaujalo

    25. júna 2018
  • Veľký prehľad diárov

    24. septembra 2017

Tagy

autizmus Devínska Nová Ves Doller Dotácie a granty Elektronické služby štátu Etický kódex Franklin Covey GTD konferencie mojrozvoj.sk NGO sektor Passion Planner Plánovanie Podujatia Projektový manažment Slovenská komora sociálnych pracovníkov a asistentov SP Sociálna práca Streetwork terapie terénna sociálna práca Tipy na lepší time managment Výlety česká asociace streetwork

Články o manažmente času

slovensko.social

  • 1

    Extrémizmus – kedy vstúpi na scénu sociálna práca?

    24. februára 2014
  • 2

    Vyrovnať sa s autizmom

    11. júla 2020
  • 3

    Slovenská komora sociálnych pracovníkov bude hľadať nového predsedu/predsedníčku

    22. augusta 2017

Postrehy a komentáre

  • 1

    Ako to bolo s príbehom jedného človeka a “ponechaním v systéme”

    11. septembra 2017
  • 2

    Tip na výlet: Hodruša Hámre – Banská Štiavnica

    1. augusta 2018
  • 3

    O dobrovoľníctve…

    9. septembra 2013
  • Email

Designed and Developed by PenciDesign


Back To Top
Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. Ak budete pokračovať v používaní tejto stránky budeme predpokladať, že ste s ňou spokojní.Ok