NGO Day 2013

NGO Day 2013

V bratislavskom Poluse sa v utorok 8.10 konal NGO Day 2013 venovaný predstaveniu technologických možností pre neziskové organizácie. Zašiel som sa tak pozrieť na novinky, ktoré by mi mohli pomôcť v práci. Akcia sa konala v DigiPointe, ktorý sa práve v tento deň slávnostne otváral.

Rečníkov bolo viacero, program ponúkol témy rôzneho druhu a prezentácie by mohli byť čoskoro na stránkach Nadácie Pontis. Rád by som sa s Vami podeli iba o postrehy k jednej z nich a to možnosti využívať produktov spoločnosti Microsoft neziskovými organizáciami. Ponuku produktu Office 365 predstavil pán Černák, manažér divízie Office. Nebudem robiť špeciálnu reklamu produktu, všetky informácie nájdete na stránkach Microsoftu alebo v užívateľských recenziách. Ľudia z neziskoviek sa o tejto možnosti môžu dozvedieť viac na samostatnej podstránke spoločnosti, resp. na stránkach TechSoup Slovensko. Priznávam, prezentácia ma oslovila a možnosti, ktoré Office 365 by som rád by vyskúšal, najmä pre možnosť zdieľania informácií s kolegami a tiež pre produkt Exchange online, čo má byť mailový klient na cloude. Outlook je síce super, no fakt, že ho nemôžem mať pri sebe všade a na každom zariadení, ktoré používam je dosť limitujúci.

Mám rád open source riešenia a pre začínajúce (ale i pokročilé) neziskové a občianske iniciatívy sú skvelým, nenákladným riešením. V Mládeži ulice veľa pracujeme s projektami, a tie samozrejme spracúvame za pomoci dostupných kancelárskych balíkov. Objavil sa však donor, ktorý pripravil zložitejšie (tabuľkové) formuláre vo Worde. Najprv prišla frustrácia z toho, prečo je nutné v textovom editore pracovať toľko s tabuľkami, a v nich s ďalšími tabuľkami, zaškrtávacími poliami atď. Prichádzalo k nedorozumeniam a čo je najhoršie, ohrozilo to možnosť zapájať sa do výziev. No nič, donor je donor a tak zmena musela prísť z našej strany. V organizácii sme využili ponuku Tech-soupu a zaobstarali si prvé dve licencie. Prvé dni som s nostalgiou spomínal na Open Office, ale…priznávam, zmenil som názor. Outlook mi sadol a na Thundebird som rýchlo zabudol. Word i Excel si ma získavali o čosi dlhšie, ale podarilo sa (i keď, niektoré funkcionality v OO sú pre mňa stále lepšie). A celý tento proces spustil jeden jediný užívateľ, ktorý využíval produkt Microsoftu a kompatibilita v „komunikácii“ bola „životne“ dôležitá. A tak som podľahol aj ja…